Naše materiály giza 86 LS

TOBOLKA JE ZÁKLAD

Surovina je základem kvalitního výrobku

 

 

Co je bavlna

Bavlna je keřovitá rostlina vysoká až 150 cm. Po odkvětu bavlník vytváří plody (tobolky), které dosahují velikosti vlašského ořechu. Tobolky obsahují semena pokrytá jemným chmýřím - bavlněnými vlákny.

Při dozrávání tobolky praskají a začínají se uvolňovat chomáčky bavlny. Po sklizni se oddělují vlákna od semen.

 
Kvalita bavlny je ovlivněna zralostí vláken. Málo zralá vlákna mají menší lesk, horší mechanické vlastnosti a velmi obtížně se barví.
Bavlněná vlákna se třídí podle délky staplových vláken.

 

Třídění:

SS- (krátká vlákna) s délkou staplů od 2 - 2,5cm

MS- (střední vlákna) s délkou staplů od 2,5 - 3cm (Upland)

LS- (dlouhá vlákna) s délkou staplů od 3 - 3,5cm

ELS- (extra dlouhá vlákna) s délkou staplů od 3,5 – 6cm

 

Čím dělší jsou Staplová vlákna, tím je bavlna kvalitnější.

 

 

Kde se pěstuje 

Bavlna se pěstuje v subtropickém zeměpisném pásmu, převážně v Asii (Kazachstán, Čína, Gruzie), severní Africe (Egypt), Severní a Jižní Americe.
Pěstují se různě odrůdy bavlníku a pro získání kvalitní bavlny se i vzájemně kříží a vznikají tak nové druhy, které dávají různě kvalitní bavlnu.

 

Jakou bavlnu používáme

Používáme egyptskou bavlnu Giza 86

Giza je oficiální název egyptské bavlny, která je vypěstovaná křížením různých odrůd bavlníku rodu Gossypium barbadense.

 

Historie bavlny Giza

V roce 1825 došlo v Egyptě ke křížení americké bavlny Sea Island s egyptským stromovým bavlnovníkem Junel.

V roce 1860 se povedlo vypěstovat bavlnu Ahmouni – první druh na bázi Gossypium Barbadose a z následujících druhů Sakel a Karnak vznikla v roce 1922 Giza a toto jméno se pak od roku 1950 používalo pro všechny další křížence.

V Egyptě pak zůstal jako jediný systematický pěstovaný druh, jejíž odrůdy se rozlišují chronologicky podle přiřazených čísel. Proto za každým návem Giza je i číslo, které charakterizuje jeho druh a kvalitu např. G45, G70,G80, G86, G88, G90, G92.


 

 

OD PŘÍZE ZAČÍNÁME 

Než se ze surové bavlny stane příze, projde celou řadou náročných procesů. 

 

 

Podle čeho vybíráme

Základem každého textilního výrobku je správný výběr příze. Víme, že dlouhá vlákna bavlny jsou známkou vysoké kvality výrobku, kdež to krátká vlákna nejsou tak odolná a pevná, snadno se proto poškodí a vytvoří se žmolky a to na našem oblečení rozhodně nechceme. Pokud se chceme vyvarovat žmolkům, je jakákoliv umělá příměs v bavlněné přízi nežádoucí. Vybíráme si proto jen takovou přízi, která je vyrobena z ušlechtilých bavlnovníků s extra dlouhými vlákny a absencí umělých vláken.

Zpět do obchodu