Giza

LOGO- Giza

Na pomoc v boji proti nemoci motýlích křídel a kožního onemocnění.

 

 

 

NA ÚVOD

 

Projekt Giza se zaměřil na pomoc pacientů s touto nelehkou nemocí.

Epidermolysis bullosa (EB) česky - bulózní epidermolýza neboli nemoc motýlích křídel je vzácné vrozené dědičné onemocnění pojivové tkáně způsobující puchýře na kůži a sliznicích. Jeho závažnost se pohybuje od mírného po smrtelné.

 

O NEMOCI

 

Nemoc způsobuje mutace některého z genů podílejících se na stavbě pokožky a vazby epiteliálních buněk na bazální laminu, jako jsou geny pro keratin, plektin, laminin, kolagen či integrin.

Existují tři druhy EB.

 

Simplex

47 % všech pacientů se projevuje puchýři na rukou a nohou chodidel

 

Junkční

9 % zasahuje celé tělo a to jícen a sliznice. Tato forma onemocnění je do svého rozsahu velice zákeřná. Pacientova kůže je po celém těle natolik citlivá, že sebemenší otlak nebo dotyk způsobí puchýře na celém těle.

 

Dystrofická

44 % nejzávažnější formy, která se projevuje ihned po narození dítěte. Postiženy jsou hlavně končetiny, kde dochází ke srůstům prstů a to jak na rukou tak nohou. Končetiny ztrácejí svou funkci. Tak jako u jukčního onemocnění jsou postiženy sliznice a jícen, pacienti proto musí přijímat speciální tekutou stravu.


 

PROBLEMATIKA ONEMOCNENÍ

 

Strava

Lidské tělo má schopnost se neustále regenerovat a to je pro pacienty značně energeticky náročné pro své onemocnění mnohdy nemohou přijímat tuhou stravu. Proto ji musejí nahradit speciální tekutou, která jim dodá potřebnou výživu. I tak s těží dodají tělu potřebnou energii pro regeneraci.

 

Vznik puchýřů

Za vznikem puchýřů stojí zejména otlaky a mechanické namáhání kůže. Samotná chůze nebo silnější dotek může způsobit vznik těchto puchýřů. Proto musejí pacienti chodit ve speciální obuvi a přizpůsobovat své oblečení tak, aby švy a informační štítky nebyli přímo na kůži, které jim působí bolest a puchýře.


 

JAK POMOCI

 

 

Nedokážeme je vyléčit, ale můžeme jejich životy zpříjemnit. Proto vznikl český projekt Giza, který pacientům navrhne speciální oblečení, které bude chránit jejich citlivou kůži před odřeninami a otlaky z konfekčního oblečení.

Náš cíl je jasný, vyrobit tak zvanou druhou kůži.


 

O PROJEKTU

 

Proč Giza

Krůček po krůčku - mého synovce trápila silná alergická reakce na laktózu. Než se zjistilo, že je na laktózu alergický trvalo to 2 roky. V noci ho probouzelo neustále svědění a škrábáním si vyrážku ještě více zhoršil.

Uvědomil jsem si, že oblečení, které nosí a pyžamo, ve kterém spí, není zrovna ideálním materiálem pro citlivou pokožku a jeho složení podporuje svědění. Proto nezbývalo nic jiného než vyrobit dobré bavlněné oblečení, které pokožku zklidní.

 

IMG_6189

 

Není bavlna jako bavlna - bavlna je ideálním materiálem, jelikož je vhodná pro všechny alergiky a nepodporuje svědění.

Již před 3 lety jsme při výrobě speciální ochranné bundy pro ženy zjistili, že bavlna není v takové kvalitě, jak ji výrobci prezentují. I když je materiál ze 100% bavlny je po vyprání tvrdá a žmolkovitá. Dokonce ani Bio bavlna nesplnila naše požadavky. Za vším je kvalita surové bavlny a příze, ze které se oblečení vyrábí.

Museli jsme změnit přístup a veškeré vstupní materiály si sami osahat a otestovat. Navštěvovali jsme  přádelny, ve kterých se příze vyrábí a nechali se provést celým výrobním procesem přádání, od vstupního surového materiálu až po konečné zpracování příze. Z 5 vzorků příze nám vyhovoval pouze jeden, který si i po řadu praní zachovával svoji původní strukturu, nejevil známky opotřebení a na dotek byl hebký jako hedvábí. Taková je egyptská bavlna Giza86-LS (Long Staple). Jen taková bavlna dokáže uspokojit nároky pacientů s citlivou a podrážděnou pokožkou.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení